Zapraszamy na VI Zlot USAccord - 30.05-02.06.2024 - Koszelówka k/Gąbina.

Jak co roku, z koleżanką i kolegami Adminami mamy zaszczyt zaprosić członków naszego Forum na zlot w miejscowości Koszelówka (gmina Łąck).
Zaczynamy w czwartek 30 maja (Boże Ciało) i bawić się będziemy do niedzieli 2 czerwca w ośrodku Zacisze BIS.
Pokoje, czy jak kto woli pole namiotowe zamawiamy każdy samodzielnie.
Jeśli będą chętni, to na okolicznościowe koszulki zamówienie zrobimy w osobnym poście.
Drodzy forumowicze!
Oddajemy Wam do dyspozycji forum na nowym silniku. Nie wszystko jeszcze może działać poprawnie, więc uzbrójcie się w odrobinę cierpliwości. Wszystkie zauważone błędy lub uwagi do działania forum, zgłaszajcie do Administracji Forum.
Serdecznie zapraszamy do korzystania.
Administracja Forum

Jaki olej wlać jeśli nie wiem jaki jest obecnie?

Mechanika, elektryka, naprawy i inne problemy
TobiaszT
Posty: 20
Rejestracja: 30 wrz 2015 09:06
Auto: Mondeo
silnik: 2.0 TDci
Lokalizacja: Wrocław

Jaki olej wlać jeśli nie wiem jaki jest obecnie?

Post autor: TobiaszT »

Witam kolegów,
jak w temacie zamierzam zrobić wymianę oleju, ale nie mam pojęcia jakiego używał poprzedni właściciel.
Silnik to J30A1 przebieg wg. wskazań licznika 176000 km..
Proszę o poradę jak wyjść z tej kłopotliwej sytuacji.
Z góry dziękuję i pozdrawiam,
TT
Awatar użytkownika
krisss111
Posty: 1700
Rejestracja: 07 maja 2011 11:59
Auto: CG4 2001r
silnik: f20B7
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki/Szczytno
Kontakt:

Re: Jaki olej wlać jeśli nie wiem jaki jest obecnie?

Post autor: krisss111 »

ja to powiem może tak... przebieg może być niekoniecznie faktyczny, ale jesli nie ma żadnych innych danych no to trzeba go chyba przyjąć za wyznacznik... na HAKP jest kolega Croom z firmy zmienolej.pl , można do niego napisać, podać wszystkie dane jakimi się dysponuje i coś doradzi.
nieduże naprawy / wymiana hebli, zawieszenie itp
Awatar użytkownika
fotografiks
Posty: 1023
Rejestracja: 28 maja 2013 11:20
Auto: Accord Coupe 99 CG3
silnik: 2.3
Lokalizacja: SBE / SB

Re: Jaki olej wlać jeśli nie wiem jaki jest obecnie?

Post autor: fotografiks »

http://www.usaccord.pl/viewtopic.php?f=11&t=16" onclick="window.open(this.href);return false;

a najlepiej lej taki jak lałeś w innych furach do tej pory... no chyba, że jeździłeś poldkiem na mineralnym ;)
Wysłano z Elektrim RWT CB-740

The perfect curves: 90-60-90:
90 km/h, 60 pulse, 90° drift angle
Awatar użytkownika
rexio
Posty: 815
Rejestracja: 16 sie 2014 13:08
Auto: Accord Coupe 02
silnik: J30A1
Lokalizacja: Slask

Re: Jaki olej wlać jeśli nie wiem jaki jest obecnie?

Post autor: rexio »

Silnik chodzi ok? Bierze cos oleju? Na bagnecie olej jaki ma kolor?
Awatar użytkownika
Camel
Posty: 277
Rejestracja: 26 cze 2013 21:18
Auto: Accord Coupe CG4
silnik: 2.0
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jaki olej wlać jeśli nie wiem jaki jest obecnie?

Post autor: Camel »

bez ryzyka możesz zalać 10w 40, silnik sam w sobie może być w dobrej kondycji mechanicznej
tylko że przy tym wieku uszczelniacze oraz simeringi są twarde i raczej nie lał bym 5w 40
chyba że wszystkie wymienisz;) Ja od lat śmigam na Castrolu ale to temat rzeka każdy ma jakieś widzimisie...
Awatar użytkownika
slepak
Posty: 1636
Rejestracja: 21 lip 2013 21:41
Auto: CL7
silnik: N22A1

Re: Jaki olej wlać jeśli nie wiem jaki jest obecnie?

Post autor: slepak »

Jak nie ma spalania oleju to śmiało możesz lać pełen syntetyk. Szkoda silnik męczyć półsyntetykiem.
Krzywdy silnikowi nie zrobisz. U mnie było w j30 ponad 300 tyś na blacie i spalania oleju brak na 5w40.
W przypadku f23 tak kolorowo nie było i było trzeba lać 10w40.
-F23A1 CG3
-J30A1 CG2 --> http://www.usaccord.pl/viewtopic.php?f=9&t=2253" onclick="window.open(this.href);return false;
-N22A1 CN1
Awatar użytkownika
rexio
Posty: 815
Rejestracja: 16 sie 2014 13:08
Auto: Accord Coupe 02
silnik: J30A1
Lokalizacja: Slask

Re: Jaki olej wlać jeśli nie wiem jaki jest obecnie?

Post autor: rexio »

Oleje to temat rzeka jak madrze kolega napisal. Slepak ma racje. Moj pierwszy civic jezdzi do dzis na pelnym syntetyku a fabryke opuscil w 1991 roku ;) Drugi z 1996 tez 5W-40. Do qp byl lany tez 5W-40 i ktos zalewal moj ulubiony olej Shell Helix Ultra. Ja sie na nim nigdy nie przejechalem wiec stosuje nadal.

Opinii o olejach tyle ile userow na kazdym forum.
Awatar użytkownika
MuzykGrzes
Moderator
Posty: 1999
Rejestracja: 07 cze 2014 20:54
Auto: Accord Coupe CG4
silnik: F20B5
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Jaki olej wlać jeśli nie wiem jaki jest obecnie?

Post autor: MuzykGrzes »

Marcin a powiedz po czym wnosisz że do zmęczonego silnika nie należy lać 5W?
Wiem z doświadczenia że pierwszy parametr odpowiada za lepkość oleju w niskiej temperaturze
Adekwatnie :
0W - minus 35 st.
5W - minus 30 st - polecany na Polskie warunki
10W - minus 25 st
Oczywiście ta temperatura to już stan krytyczny oleju kiedy robi się na tyle gęsty że rozruch auta jest niemożliwy.
Drugi parametr odpowiada za lepkość oleju w temperaturach wyższych czy kiedy zrywa się tzw film olejowy.
30 - słaby film olejowy - niewielkie opory ,ale łatwiej taki film zerwać.
40 - średnie wartości jak dla naszych warunków odpowiednie
50 - i tu olej jest gęsty najlepszy do starszych źle uszczelnionych silników
60 - Gruby film olejowy do silników sportowych zapewniający idealną ochronę ale też spore opory.

Nie wiem z czego wywnioskowanie że olej liczy sie po pierwszym parametrze.
Obrazek
Zbieraj punkty a 24 wymień na rower
Awatar użytkownika
slepak
Posty: 1636
Rejestracja: 21 lip 2013 21:41
Auto: CL7
silnik: N22A1

Re: Jaki olej wlać jeśli nie wiem jaki jest obecnie?

Post autor: slepak »

Wartości te znam na pamięć. Bardziej miałem na myśli gęstość i jakość oleju względem podziału ogólnego czyli mineralny, pół syntetyk, syntetyk,następnie przechodzimy do podziału olejów względem jakości EPI w czym tak naprawdę tkwi cały sens.
Jakoś wątpię że silniki hondy będą dobrze pracować na 15w40. Może parametry będą i odpowiednie, ale jakość oleju już nie która będzie miała głównie znaczenie na to ile silnik popracuje. Do tego wiele tematów na HAKP jest gdzie po zmianie oleju na niewłaściwy, lub jakiś podrobiony obraca się panewka.

Nie oszukujmy się, ale czasy gdy poloneza zalewało się 20w50 bo plamy zostawiał pod sobą i dalej jeździł i jeździł niestety już dawno minęły.

Przypomniał mi się też ostatnio czytany artykuł:

http://www.strefakulturalnejjazdy.pl/20 ... y-niz.html" onclick="window.open(this.href);return false;
-F23A1 CG3
-J30A1 CG2 --> http://www.usaccord.pl/viewtopic.php?f=9&t=2253" onclick="window.open(this.href);return false;
-N22A1 CN1
Awatar użytkownika
MuzykGrzes
Moderator
Posty: 1999
Rejestracja: 07 cze 2014 20:54
Auto: Accord Coupe CG4
silnik: F20B5
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Jaki olej wlać jeśli nie wiem jaki jest obecnie?

Post autor: MuzykGrzes »

Nadal nie wyczerpałeś mojego pytania ,bo większość patrzy na pierwszy parametr i twierdzi że do silnika z 300 K km nie można lać 5W do cieknie z silnika a tak na prawdę to ważny jest drugi parametr co do ciepłego oleju i szczelności silnika.
Generalizując to na Polskie warunki najlepszy jest olej 5W40 lub 0W40 wtedy obie temperatury i jakość oleju jest optymalna.
Obrazek
Zbieraj punkty a 24 wymień na rower
ODPOWIEDZ