Zapraszamy na VI Zlot USAccord - 30.05-02.06.2024 - Koszelówka k/Gąbina.

Jak co roku, z koleżanką i kolegami Adminami mamy zaszczyt zaprosić członków naszego Forum na zlot w miejscowości Koszelówka (gmina Łąck).
Zaczynamy w czwartek 30 maja (Boże Ciało) i bawić się będziemy do niedzieli 2 czerwca w ośrodku Zacisze BIS.
Pokoje, czy jak kto woli pole namiotowe zamawiamy każdy samodzielnie.
Jeśli będą chętni, to na okolicznościowe koszulki zamówienie zrobimy w osobnym poście.
Drodzy forumowicze!
Oddajemy Wam do dyspozycji forum na nowym silniku. Nie wszystko jeszcze może działać poprawnie, więc uzbrójcie się w odrobinę cierpliwości. Wszystkie zauważone błędy lub uwagi do działania forum, zgłaszajcie do Administracji Forum.
Serdecznie zapraszamy do korzystania.
Administracja Forum

Jaki olej wlać jeśli nie wiem jaki jest obecnie?

Mechanika, elektryka, naprawy i inne problemy
Awatar użytkownika
maxel
Posty: 1085
Rejestracja: 23 lut 2012 14:49
Auto: CG4
silnik: F20B5
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Jaki olej wlać jeśli nie wiem jaki jest obecnie?

Post autor: maxel »

Żadnych negatywnych skutków nie zauważyłem przez 8 wymian oleju z zastosowaniem wcześniej płukanki, ważne żeby pamiętać że silnik musi być całkowicie pozbawiony wycieków, żeby nie narobić sobie problemów.
Awatar użytkownika
slepak
Posty: 1636
Rejestracja: 21 lip 2013 21:41
Auto: CL7
silnik: N22A1

Re: Jaki olej wlać jeśli nie wiem jaki jest obecnie?

Post autor: slepak »

maxel pisze:Żadnych negatywnych skutków nie zauważyłem przez 8 wymian oleju z zastosowaniem wcześniej płukanki, ważne żeby pamiętać że silnik musi być całkowicie pozbawiony wycieków, żeby nie narobić sobie problemów.

A czy pozytywne skutki stosowania płukanki widzisz? Mam tu na myśli "czystość//barwę" oleju po np.10 tyś km?
-F23A1 CG3
-J30A1 CG2 --> http://www.usaccord.pl/viewtopic.php?f=9&t=2253" onclick="window.open(this.href);return false;
-N22A1 CN1
Awatar użytkownika
maxel
Posty: 1085
Rejestracja: 23 lut 2012 14:49
Auto: CG4
silnik: F20B5
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Jaki olej wlać jeśli nie wiem jaki jest obecnie?

Post autor: maxel »

Przy pierwszych razach to taki smołowaty wychodził, wymieniałem co 10-11tyś km, a później już był coraz czystszy. Również pod pokrywą zaworów dało się zauważyć że jest 'czysto', w porównaniu np do silnika kolegi preludy, gdzie jak zdjął pokrywę to był taki rudawy nalot wszędzie, tak jak tu: https://i.wpimg.pl/730x0/m.autokult.pl/ ... af977c.jpg

Natomiast u mnie wyglądało to mniej więcej tak:
http://static.elektroda.pl/attach/wp_20 ... 616a3e.jpg

Może różnica też się brała z uwagi na to że ja stosowałem same lepsze oleje, albo Millersa 5W30 albo Motula 5W30, a on miał tam zalanego castrola 10w40.

Pamiętam jeszcze, że przy drugiej płukance spadł mi pobór oleju do poziomu ok 500ml na 10tyśkm, wcześniej było to nieco ponad litr.

Negatywnych skutków nie zaobserwowałem.
Awatar użytkownika
slepak
Posty: 1636
Rejestracja: 21 lip 2013 21:41
Auto: CL7
silnik: N22A1

Re: Jaki olej wlać jeśli nie wiem jaki jest obecnie?

Post autor: slepak »

No właśnie nie ty pierwszy piszesz co za "szlam" zostawia Castrol, z resztą jakieś pół roku temu wklejałem zdjęcie pokrywy zaworów z 1.8T po castrolu :mrgreen: To może zacznę i stosować płukankę u siebie, tylko że ostatnio olej zmieniam co 3 miesiące, czyli 10 tyś km. Zawsze lałem liqui moly, na próbę teraz zalałem motula 5w30 i też żadnych ubytków oleju.
-F23A1 CG3
-J30A1 CG2 --> http://www.usaccord.pl/viewtopic.php?f=9&t=2253" onclick="window.open(this.href);return false;
-N22A1 CN1
Awatar użytkownika
maxel
Posty: 1085
Rejestracja: 23 lut 2012 14:49
Auto: CG4
silnik: F20B5
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Jaki olej wlać jeśli nie wiem jaki jest obecnie?

Post autor: maxel »

Wcześniej lałem millersa tylko, ale spróbowałem motula bo trochę tańszy i jest też jak najbardziej ok, dokładnie to : Motul 8100 X-Clean FE 5W30 C2/C3.
Awatar użytkownika
Yogi248
Posty: 109
Rejestracja: 28 lut 2017 14:06
Auto: VI 99 coupe
silnik: CG4 2.0
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Jaki olej wlać jeśli nie wiem jaki jest obecnie?

Post autor: Yogi248 »

Reasumując. Załóżmy, że zaleje tego Motula. W tej chwili mam półsyntetyk 10w40. Robić płukanie czy nie? Jeśli tak to w jaki sposób to zrobić? Kupić jakieś.najtanszy syntetyk, zalać go i przejechać kilkaset kilometrów i wtedy zmienić na ten właściwy? Trzeba drugi raz.wymieniac filtr?
Awatar użytkownika
maxel
Posty: 1085
Rejestracja: 23 lut 2012 14:49
Auto: CG4
silnik: F20B5
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Jaki olej wlać jeśli nie wiem jaki jest obecnie?

Post autor: maxel »

Jak kupowałem accorda to miał zalany Mobil 10w40, zrobiłem plukanke i zalalem 5w30 i tak tego się trzymałem
Awatar użytkownika
escone
Posty: 304
Rejestracja: 19 cze 2016 22:46
Auto: CG2
silnik: J30A1
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Jaki olej wlać jeśli nie wiem jaki jest obecnie?

Post autor: escone »

maxel pisze:Wcześniej lałem millersa tylko, ale spróbowałem motula bo trochę tańszy i jest też jak najbardziej ok, dokładnie to : Motul 8100 X-Clean FE 5W30 C2/C3.
Jeśli auto nie ma filtra cząstek stałych to nie powinno się zalewać oleju niskopopiołowego (wszelkie normy C) bo te oleje są bardziej ekologiczne ale przez to gorzej smarują... Reasumując jeśli auto nie wymaga normy C to lejąc taki olej robimy silnikowi lekką krzywdę :) Taką mądrość kiedyś wyniosłem ze szkolenia w SHELLu
http://www.usaccord.pl/viewtopic.php?f=9&t=3464" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
slepak
Posty: 1636
Rejestracja: 21 lip 2013 21:41
Auto: CL7
silnik: N22A1

Re: Jaki olej wlać jeśli nie wiem jaki jest obecnie?

Post autor: slepak »

escone pisze:
maxel pisze:Wcześniej lałem millersa tylko, ale spróbowałem motula bo trochę tańszy i jest też jak najbardziej ok, dokładnie to : Motul 8100 X-Clean FE 5W30 C2/C3.
Jeśli auto nie ma filtra cząstek stałych to nie powinno się zalewać oleju niskopopiołowego (wszelkie normy C) bo te oleje są bardziej ekologiczne ale przez to gorzej smarują... Reasumując jeśli auto nie wymaga normy C to lejąc taki olej robimy silnikowi lekką krzywdę :) Taką mądrość kiedyś wyniosłem ze szkolenia w SHELLu
Jest dokładnie jak piszesz, byłem przedstawicielem dla Midlanda (harley davidson i subaru ) w Gdańsku i na szkoleniach powtarzali to samo. Chodź moje zdanie jest takie, że najgorszą zbrodnią dla silnika jest jeżdżenie na LL po 15-20 tyś km, niestety w DE z racji przebiegów taki interwał czasowy jest coraz częściej spotykany.
Przy benzynowym silniku bez turbo to jeszcze jakoś przejdzie, ale tam gdzie jest turbina zastosowana zaczynają się problemy, a w przypadku diesla wiadomo co się dzieje jak turbina z luzami na wirniku zaciągnie olej :mrgreen: :mrgreen:

Prawda jest taka że mało kto potrafi czytać normy API i ACEA, myślę że to się przyda:

Obrazek



Yogi:
Wlewasz "płukankę" do obecnego oleju, najczęściej olej musi się rozgrzać na wolnych obrotach lub trzeba się przejechać kilka kilometrów, wtedy zlewasz to wszystko,zmiana filtra i wlewasz docelowy olej.
-F23A1 CG3
-J30A1 CG2 --> http://www.usaccord.pl/viewtopic.php?f=9&t=2253" onclick="window.open(this.href);return false;
-N22A1 CN1
Awatar użytkownika
maxel
Posty: 1085
Rejestracja: 23 lut 2012 14:49
Auto: CG4
silnik: F20B5
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Jaki olej wlać jeśli nie wiem jaki jest obecnie?

Post autor: maxel »

Jeśli chodzi o motula to wszystkie 5W30 mają normy 'C', 10W40 natomiast nie.

Żadnych negatywnych skutków nie zaobserwowałem.
ODPOWIEDZ