Zapraszamy na VI Zlot USAccord - 30.05-02.06.2024 - Koszelówka k/Gąbina.

Jak co roku, z koleżanką i kolegami Adminami mamy zaszczyt zaprosić członków naszego Forum na zlot w miejscowości Koszelówka (gmina Łąck).
Zaczynamy w czwartek 30 maja (Boże Ciało) i bawić się będziemy do niedzieli 2 czerwca w ośrodku Zacisze BIS.
Pokoje, czy jak kto woli pole namiotowe zamawiamy każdy samodzielnie.
Jeśli będą chętni, to na okolicznościowe koszulki zamówienie zrobimy w osobnym poście.
Drodzy forumowicze!
Oddajemy Wam do dyspozycji forum na nowym silniku. Nie wszystko jeszcze może działać poprawnie, więc uzbrójcie się w odrobinę cierpliwości. Wszystkie zauważone błędy lub uwagi do działania forum, zgłaszajcie do Administracji Forum.
Serdecznie zapraszamy do korzystania.
Administracja Forum

Doświetlanie zakrętów

Mechanika, elektryka, naprawy i inne problemy
Awatar użytkownika
sanchez
Posty: 56
Rejestracja: 06 maja 2011 10:30
Auto: Accord 98-02
silnik: 2,0

Doświetlanie zakrętów

Post autor: sanchez »

Heja

Czy zastanawialiście się kiedyś nad zaimplementowaniem mechanizmu doświetlania zakrętów w naszych coupe'tach ? Ja z tym pomysłem bujam się już od dosyć dawna. Jednak nie mam wystarczającej wiedzy aby to zaimplementować w aucie.

Przez jakiś czas jeździłem Vectrą C z 2007 roku i baaardzo spodobało mi się to rozwiązanie. Poza tym że soczewki podczas skrętu "odwracały" się w kierunku skręcania to przy ostrzejszym skręcie w lampie zapalały się żaróweczki które elegancko doświetlały prawą/lewą stronę w zależności w którą stronę się skręcało.
Może nie jest to jakiś bajer dający 10xp do lansu ale jest bardzo ułatwiającym jazdę patentem, który marzy mi się mieć

O ile ze zmuszeniem soczewek do ruchu wprost proporcjonalnie do skrętu, prędkości było by nie lada wyzwaniem to np zapalanie się lampeczki w kloszu mogło by byc np inicjowane włączeniem kierunkowskazu pod warunkiem że prędkośc jest mniejsza od 5 km/h.
Może udało by się stworzyć moduł który na wejściu dostawałby prędkość pojazdu, oraz to czy kierunkowskazy/światła są włączone i wypluwał sygnały odpowiedzialne za: zapalenie/zgaszenie(delikatne wygaszenie) żaróweczki oraz ustawienie pozycji soczewki ....

Nie każde auto posiada taki mechanizm który na prawdę ułatwia jazdę, a wydaje mi się że znalazło by się sporo osób chcących takie rozwiązanie mieć. Może nawet jest to jakiś pomysł na biznes ?

Co o tym sądzicie ?

pozdr
Seb
Awatar użytkownika
stars
Administrator
Posty: 365
Rejestracja: 10 kwie 2009 09:02
Auto: Accord 98-02
silnik: J30A1
Lokalizacja: 3miasto

Re: Doświetlanie zakrętów

Post autor: stars »

W Vectrze/Signum nazywa się to AFL - są to adaptacyjne lampy, cholernie skomplikowane ustrojstwo, bo nie dość ze doświetla zakręty (soczewki mogą skręcać się do 15 stopni + zapalające się dodatkowe lampki boczne), ale także autopoziomuje zależnie od obciążenia auta, a przy zwiększaniu prędkości podnosi snop światłą - widoczność przy większych prędkościach musi być dalej. Pobiera informacje z czujnika skrętu, prędkościomierza, kierunkowskazów i czegoś tam jeszcze (poziomowanie). Nie każda VC/Signum to ma, jak nie ma dołożenie jest bardzo skomplikowane i kosztowne. Mam w Signum AFL, bardzo dobrze to działa.

Prostsze rozwiązanie (bardziej prymitywne) ma grupa VAG i grupa Fiata - do doświetlanie przez halogeny - skręcasz w lewo zapala ci się lewy halogen w zderzaku itp. To można bardzo łatwo dołożyć jak fabryka tego nie działa - jeden moduł i programowanie, a czasem tylko programowanie. Wg mnie słabo to działa - halogen zawsze świeci do przodu więc doświetlanie ostrego zakrętu słabo wychodzi.

W hondzie można by było zrobić co najwyżej wariant VAGa, tylko a) nie ma czujnika skrętu kiery b) skąd wziąć elektronikę od tego?
Awatar użytkownika
Prywo
Loża szyderców
Posty: 1571
Rejestracja: 06 wrz 2010 20:38
Auto: O3FL
silnik: 1.4
Lokalizacja: Warszawa WK / Raszyn WPR

Re: Doświetlanie zakrętów

Post autor: Prywo »

w IV genie rozwiązanie było dosyć proste, może do VI gena da się takie coś zaadoptować
Załączniki
bumper_light3.jpg
bumper_light3.jpg (24.53 KiB) Przejrzano 4486 razy
pozdrawiam
http://www.ukpkp.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

Obrazek
Awatar użytkownika
misio40
Posty: 886
Rejestracja: 02 gru 2009 11:00
Auto: Accord 2002 r.
silnik: V6 3.0 vtec
Lokalizacja: Warszawa

Re: Doświetlanie zakrętów

Post autor: misio40 »

Odbiegając trochę od tematu, IV gen. w opcji JDM jak na swoje czasy posiadała wiele nowinek technicznych.

W USD V gen. modyfikowali przednie kierunki - http://www.streetperformance.com/part/a ... 007bl.html" onclick="window.open(this.href);return false; ale nie jestem pewien, czy to chodziło o zmianę barwy klosza czy jakieś proste doświetlenie zakrętów :?:
Na pewno jest taki system w accordzie SiR VI gen. i nawet ktoś sprzedawał kpl. za 400 PLN na passwordjdm.pl
raz honda - zawsze honda
Awatar użytkownika
sanchez
Posty: 56
Rejestracja: 06 maja 2011 10:30
Auto: Accord 98-02
silnik: 2,0

Re: Doświetlanie zakrętów

Post autor: sanchez »

Jeśli chodzi o przednie kierunkowskazy to chyba nie specjalnie doświetlanie... ponieważ co to za doświetlanie które Ci mruga ;)
Awatar użytkownika
misio40
Posty: 886
Rejestracja: 02 gru 2009 11:00
Auto: Accord 2002 r.
silnik: V6 3.0 vtec
Lokalizacja: Warszawa

Re: Doświetlanie zakrętów

Post autor: misio40 »

sanchez pisze: co to za doświetlanie które Ci mruga ;)
dobre :lol: :lol:
Może impuls nie idzie przez przerywacz kierunków, tylko naciskasz dźwigienkę i żarówka świeci dopóki nie nastąpi odbicie. Nie widać tylnej ścianki tych kierunków więc na 100 % nie wiem czy jest tam dodatkowe wejście na żarówkę doświetlenia zakrętów :?
raz honda - zawsze honda
ODPOWIEDZ