Zapraszamy na VI Zlot USAccord - 30.05-02.06.2024 - Koszelówka k/Gąbina.

Jak co roku, z koleżanką i kolegami Adminami mamy zaszczyt zaprosić członków naszego Forum na zlot w miejscowości Koszelówka (gmina Łąck).
Zaczynamy w czwartek 30 maja (Boże Ciało) i bawić się będziemy do niedzieli 2 czerwca w ośrodku Zacisze BIS.
Pokoje, czy jak kto woli pole namiotowe zamawiamy każdy samodzielnie.
Jeśli będą chętni, to na okolicznościowe koszulki zamówienie zrobimy w osobnym poście.
Drodzy forumowicze!
Oddajemy Wam do dyspozycji forum na nowym silniku. Nie wszystko jeszcze może działać poprawnie, więc uzbrójcie się w odrobinę cierpliwości. Wszystkie zauważone błędy lub uwagi do działania forum, zgłaszajcie do Administracji Forum.
Serdecznie zapraszamy do korzystania.
Administracja Forum

Przesiadka z cyfrówki na lustrzanke

Wszystko co nie związane z Hondą, Accordem itp
MaRkO911
Posty: 125
Rejestracja: 13 maja 2013 11:21
Auto: Accord Coupe 98
silnik: 3.0
Lokalizacja: Gdańsk

Przesiadka z cyfrówki na lustrzanke

Post autor: MaRkO911 »

Witam witam i o drogę pytam:)

Planuję, w raczej dalszej przyszłości, wymienić swoją cyfrówkę na podkreślam pierwszą lustrzankę. I pytanie do bardziej obeznanych w temacie bo widząc co po niektóre foty to na pewno się tacy znajdą:) Kilka dni już zgłębiam temat ale specem nagle się nie stałem więc pytam o porady.
Nie mam zamiaru (przynajmniej na razie;p) zostać profesjonalnym fotografem jedynie okazyjne wyjazdy, rodzinka no i Acco:)
Przesiadka będzie z Panasonica DMZ-FZ38 który mimo swoich latek dalej robi dobre foto ale jednak jak patrze na foty z lustrzanek to co lustro to lustro:)
Wstępnie wybór padł na Nikon D5300 z obiektywem 18-140mm ale chętnie poczytam wszelkie porady i wskazówki:)
Z góry dzięki:)
Awatar użytkownika
fotografiks
Posty: 1023
Rejestracja: 28 maja 2013 11:20
Auto: Accord Coupe 99 CG3
silnik: 2.3
Lokalizacja: SBE / SB

Re: Przesiadka z cyfrówki na lustrzanke

Post autor: fotografiks »

Zacznijmy od: nie "co lustro to lustro", ale "co szkło to szkło":)

Bo nie aparat robi dobre i ostre zdjęcie lecz szkło, które ma zapięte :) dalej w szeregu jest fotograf, który ostatnio w sumie odchodzi w cień bo jest Photoshop, wiec teraz żeby zostać dobrym fotografem wystarczy być dobrym grafikiem:D

W zależności od sklepu i sprzedającego (Kanoniarz, Nikoniarz tych jest najwiecej :) ) pewnie uzyskasz szereg propozycji ;)
Warto wysłuchać każdego i udawać głupa...jakich czasami ciekawych rzeczy można się dowiedzieć:D

Sam jestem użytkownikiem Sony - wynika to z tego ze mam cała palete Minolty i ze wzgledu na szkła zostałem w systemie... od pierwszych Sony a lustrem, po te nowsze osiągnięcia z lustrem poł przepuszczalnym.


Wracając do systemów... Canon, Nikona, Minolta/Sony, Pentax, Fuji itp- jeśli zaczynasz przygodę to możesz wybierać bez wpływu poprzednich doświadczeń i posiadanych szkieł:)


Ciężko jest pokazywać minusy firm czy rozwiązań każda ma wielkie doświadczenie w tym co robi i robi dobre konkretne rzeczy. Niektóre są technologicznie z tyłu, nie które co pół roku coś wymyślają i napędzają świat i swoją konkurencje:)


Canon równie popularny jak i Nikon :) Popularny ze względu na popularność:)
Pentax, Fuji i inne - a co to jest ? wielu ludzi nie wie, że taki twory są na świecie;)
Sony - hmm Sony robi wszystko od telewizorów po radia...wiec nie warto... wiele i takich opinii słyszałem, które pozostawie bez komentarza :D


Od strony technologicznej można znaleźć największe róznice i to wziać pod uwage porównując body:)


Sony ma lustro pół-przepuszczalne. Poczytaj sobie w necie coż to wynalazek.
+ mniej elementów ruchomych lustra (mniejsza wrażliwość na upadek itp itd)
+ "szybsze" zdjecia seryjne w stosunku do konkurencji ze wzgledu na brak mechaniki i klepanie lustra :)
+ AF podczas filmowania - czego nigdy nie używałem bo robie zdjęcia, a nie filmy - ale jakby ktoś chciał coś kręcić to nie ma problemów z AF przy zmianie ogniskowej.
+ patrząc w wizjer można włączyć tryb gdzie widzisz jak bedzie naświetlona klatka "zmiana czasu lub przyslony" od razu widoczna w wizjerze - w standartowej lustrzance w zmiennych warunkach musisz czasem zrobic zdjecie i dopiero patrzysz jak zostało naświetlone - w Sony masz podglad od razu w wizjerze. To ułatwia i przyśpiesza 10krotnie prace w cięzkich i zmiennych warunkach:)
+ wizjer elektroniczny wiec wszystkie informacje sa wyświetlane w wizjerze nie trzeba odrywać głowy od aparatu zeby ogarnąc wszystko co chcesz.
+ W nocy patrząc w zwykle lustro widzisz - nic i celujesz gdzieś:) mając cyfrowy wizjer - widzisz wszystko :)
- szybciej pada bateria - ze względu na to ze wizjer jest elektroniczny i siłą rzeczy ciagnie wiecej energii.


Canon / Nikon - stabilizacja w obiektywach
Sony / Pentax - stabilizacja w korpusie.

Wiec w przypadku Canona, Nikona dobre szkło + stabilizacja to koszt wiekszy o ok 1000zł lub 2000zł od ceny bez stabilizacji... i do tego brak możliwości stoswania stablizacji w przypadku obiektywów Sigma lub innych firm.
Gdzieś mi się obiło o uszy ze w Nikonie w D5300 Nikon wprowadził "bana" na nie brandowane przez Nikona obiektywy... wycinają konkurencje... w postacc Sigmy, Tamrona itp... i możesz mieć problem żeby zastosować fajne szkła, które oferują te firmy.


Najlepiej to udać do sklepu / sklepów i na początek chwyć sobie wszystkie te aparaty - wielkość, rodzaj materiału gripa, wyprofilowanie, często też ma znaczenie każda dłoń jest inna a to jak leży w dłoni jest bardzo ważne.
A nie kupować sprzętu dla Paska na szyje i poważania przez innych turystów:)


Obiektyw, który podałeś ma dobre opinie jak na swoją cenę, lecz standardowo jak na KIT`owe prozycje jest ciemny, ostry w granicach przesłon 5,6-8 wiec w pomieszczeniach u cioci na imieninach będzie problem. Zostanie jedynie walic fleszem ludziom po oczach;)
Ale jako tzw. "Spacer Zoom" swoją uniwersalnością i zakresem wydaje się być w sam raz:)


Co dziwne D5300 nie ma podgladu głębi ostrości.

GPS i WiFi... gadzety do zrobienia lepszej reklamy. GPSa nigdy nie uzywałem - szkoda baterii:) A WiFi nawet jakbym miał to pewnie bym nawet nie włączył:)

PS.

Bogatemu nikt nie zabroni, ale wydawać ponad 4000 tysie nie mając większych aspiracji fotograficznych - wg. mnie szkoda :)


Może lepiej pomyśl nad bezlusterkowcem, przynajmniej tyle nie będziesz musiał nosić.

Np Fuji X-E1
Lub cos z Nikonow V, Sony Nex`ów itp :)

Nie nanosisz się a masz możliwości lustrzanki połączone w kompaktem:)
Wysłano z Elektrim RWT CB-740

The perfect curves: 90-60-90:
90 km/h, 60 pulse, 90° drift angle
MaRkO911
Posty: 125
Rejestracja: 13 maja 2013 11:21
Auto: Accord Coupe 98
silnik: 3.0
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Przesiadka z cyfrówki na lustrzanke

Post autor: MaRkO911 »

Dzięki za naprawdę wyczerpującą odpowiedź:)

GPS tak jak mówisz zbędny bajer ale WiFi tu się nie zgodzę. Masz WiFi i smartphona i nie martwisz się o karty pamięci bo po prostu ich nie potrzebujesz:)

Kwestia kompatybilności Nikona z Sigma to czytałem że jest to kwestia firmware'u obiektywu i trzeba po prostu update zrobić.

Bezlusterkowce hmm.. rywalizacja która nie pokazała jednoznacznego zwycięzcy chociaż coraz więcej ludzi się przerzuca na nie.

Decyzja ostateczna nie zapadła i czasu jeszcze sporo zanim człowiek nazbiera bo jednak Acco ma priorytet:)

Muszę się jeszcze bardziej zgłębić w kwestii właśnie bezlusterkowców, może warto by było iść w tym kierunku chociaż "entry level" tu i tu koszta są zbliżone.

Raz jeszcze dzięki za wyczerpującą odpowiedź:)

P.s 4tysie to przesada przecież nie będę tego w Polsce kupował:P Znalazłem ten zestaw nówkę za ~2900 z Japan:)
Awatar użytkownika
Prywo
Loża szyderców
Posty: 1571
Rejestracja: 06 wrz 2010 20:38
Auto: O3FL
silnik: 1.4
Lokalizacja: Warszawa WK / Raszyn WPR

Re: Przesiadka z cyfrówki na lustrzanke

Post autor: Prywo »

ja miałem już Soniaka alfę 200 była super, ale ze względu na gabaryty przesiadłem się na kompakta TZ-20 i po 2 latach używania znów wracam do lustrzanki.
Ja się zdecydowałem na Nikona D3200 (troszkę starszy model ale posiada wszystko co mi trzeba, teraz wyszedł D3300) z obiektywem 18-105 Nikkor
Taki obiektyw będzie dla mnie wystarczający, w Soniaku miałem 18-55 i 70-300 jeden był za mały (chociaż głównie był używany) a drugi za duży i używałem go sporadycznie.
Nikon D3200 bo:
ma możliwość podpięcia adaptera WIFI, oraz dosyć tanie elementy dodatkowe jak grip, pilot itd. tańsze niż w Canonie
Sony którego miałem był dobry ale wg mnie miał za twardy spust (nie wiem jak to jest w obecnych aparatach)
Zdecydowałem się na zmianę dlatego że fotki wychodzą dużo ładniejsze niż z kompakta i nawet moja żona która nie jest jakoś techniczna sama zauważyła różnicę, w soniaku nie podobało mi się jeszcze za mocne nasycanie czerwonego koloru (może teraz jest to bardziej dopracowane)
pozdrawiam
http://www.ukpkp.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

Obrazek
ODPOWIEDZ